0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

زوال عقل در سگ

دسته بندی ها : سگ ها, سلامتی و بهداشت 22 آذر 1399 petbarg

آیا سگ شما رفتارهایی عجیب از خود نشان می‌دهد که نمی توانید آن‌ها را توجیه کنید؟ و ممکن است از خود پرسیده باشید که آیا سگ‌ها نیز دچار آلزایمر می‌شوند؟ در این جا لیستی از معمول‌ترین نشانه‌های زوال عقل در سگ‌ها آورده شده است.

توجه داشته باشید که بسیاری از بیماری‌ها دارای نشانه‌های مشترکی می‌باشند و بسیاری از آن‌ها چنین عوارض جانبی ایجاد می‌کنند. برای اطمینان حتما با دامپزشک مشورت نمایید.

گم شدن در گوشه‌ها یا ماندن در سمت اشتباه دَر اتاق

بعضی سگ‌ها ممکن است در گوشه‌ای یا در طرف اشتباه دَر نااُمیدانه بنشینند و در انتظار باز شدن در، یا اتفاق خاصی باشند. این سگ‌ها نمی‌توانند برای قدم بعدی خود تصمیم درستی بگیرند.

آهسته راه رفتن و اضطراب

فعالیت‌های هدف‌دار خود را از دست داده و در خانه به آهستگی راه می‌روند و سرگردان هستند. معمولا عصبی و مضطرب به نظر می‌آیند.

فراموشی آموزش‌ها

سگ‌هایی که به زوال عقل حاد دچار شده‌اند ممکن است فراموش کنند برای خالی کردن خود، مثل همیشه به خارج از خانه بروند. از آن‌جایی که این مشکل یکی از  عوارض بیماری هایی مانند مشکل در مجاری ادراری یا عفونت مجاری ادراری نیز می‌باشد. قبل از این که زوال عقل را به سگ خود نسبت دهید اطمینان یابید که سگ دچار مشکلات ذکر شده نباشد.

مانند گذشته به اعضای خانواده خوش‌آمد گویی نمی‌کند

سگی که دچار  اختلال در عملکرد شناختی شده باشد معمولا به دنبال همراهی انسان‌ها نمی‌باشد و گاهی اوقات هنگام نوازش شدن از شما دوری می‌کند و همان طور که گفته شد دیگر به اعضای خانواده خوش‌امد نمی‌گوید.

پارس کردن بدون علت

دلیل آن ممکن است به این موضوع برگردد که سگ اعضای خانواده را نمی‌شناسد یا در حیاط خانه (یا هر مکان دیگری) گم شده است. همچنین به دلیل گیجی ایجاد شده، ممکن است سگ ناگهان شروع به پارس کند (به خصوص در هنگام شب).

از دست دادن اشتها

سگ‌های بالغ ممکن است فراموش کنند که غذا بخورند، همچنین تمایل خود را به غذا خوردن از دست می‌دهند. در صورتی که حیوان خانگی شما از غذا خوردن خودداری می‌کند یا اشتهای خود را از دست داده است، حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

بی نظمی خواب

سگی که دچار اختلال در عملکرد شناختی شده باشد ممکن است خوابی بیش از حد داشته یا زمان خواب او برعکس شده باشد. یعنی در صبح بخوابد و شب‌ را بیدار بماند.

عدم واکنش به دستورها

در ابتدا اطمینان یابید که شنوایی سگ دچار مشکل نشده است، که البته در سگ‌های بالغ مورد معمولی است. اگر مشکل به اختلال در عملکرد شناختی ارتباط داشته باشد، سگ صدا را می‌شنود با این حال مانند گذشته نسبت به آن واکنش نمی‌دهد. در این حالت سگ حتی ممکن است هنگام شنیدن نام خود نیز واکنشی نشان ندهد.

در صورتی که با این علائم روبرو شدید

با دقت رفتارهای سگ را بررسی و موارد مشکوک را یادداشت نمایید. به فاصله زمانی میان این رفتارها توجه کنید و با دامپزشک خود درباره آن‌ها مشورت نمایید.

همان طور که گفته شد اولین قدم رد کردن بیماری‌هایی است که ممکن است چنین عارضه‌هایی ایجاد کنند.

برای مثال اگر سگ شما خودش را در داخل خانه خالی می کند و این کار او در زمان‌های گذشته تکرار نشده است، در ابتدا باید مشکلات مربوط به مجاری ادراری بررسی شود و سپس اختلال در عملکرد مغز.

برای سگ‌هایی که مشکوک به زوال عقل هستند، دامپزشک ممکن است داروهایی مانند آنیپریل (Anipryl) را که برای رفع بعضی مشکلات رفتاری موثر است، تجویز کند. برای بعضی سگ‌ها نیز دپ (DAP) تجویز می‌شود تا مشکلات عصبی آن‌ها کاهش یابد.

منبع : petha

petbarg

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0