ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

متوقف کردن دعوای سگ ها

دسته بندی ها : سگ ها, سلامتی و بهداشت 27 آذر 1399 Eghbali

اگر شاهد دعوای دو سگ با یکدیگر بوده‌اید، قطعا می‌دانید که چقدر می‌تواند تکان دهنده و ترسناک باشد. سگ‌ها طی دعوا یا حمله می‌توانند جراحاتی جدی را بر یکدیگر وارد نمایند. در برخی موارد، جراحات سگ‌ها به قدری عمیق می‌شود که مرگ را در پی دارد. در این اوقات غریزه شما فریاد می‌زند که جلو رفته و دعوای دو سگ را متوقف کنید. با این حال تلاش برای متوقف کردن آنان به شکل اشتباه، به شدت خطرناک است و می‌تواند خطراتی جدی برای شما داشته باشد. بنابر این صاحب سگ چه واکنشی باید نشان دهد؟

متوقف کردن دعوای سگ‌ها

اول از همه: هیچگاه به طور فیزیکی میان دعوای دو سگ قرار نگیرید. اگر شما دست خود (یا هر قسمت دیگر بدن) را نزدیک این سگ‌ها ببرید، مجروح خواهید شد. این موضوع تلاش برای گرفتن قلاده آنان را نیز شامل می‌شود. فکر نکنید که سگ، صاحب عزیز خود را گاز نخواهد گرفت. در طی دعوا، سگ نمی‌بیند که چه کسی تلاش برای مداخله دارد. او هر چیزی که در سر راه او قرار بگیرد را گاز خواهد گرفت. سگ خود را دست کم نگیرید. به یاد داشته باشید که این یک موضوع شخصی نیست. در صورتی که سگ شما مجروح شود به شما نیاز خواهد داشت تا از او مراقبت کنید و قطعا شما نمی‌توانید این کار را از بیمارستان انجام دهید!

راه‌هایی برای شکستن دعوای سگ‌ها وجود دارد. هر شیوه‌ای که استفاده می‌کنید باید آرامش خود را به طور کامل حفظ نمایید. بر سر سگ‌ها و مردم (مگر برای تقاضای کمک) داد نزنید. نفس عمیقی بکشید و روی وظیفه خود متمرکز شوید. سعی کنید افراد دیگری که در صحنه هستند را نیز به آرامش دعوت کنید. بچه‌ها را از محوطه دور کرده و جلوی ازدحام را بگیرید.

در بهترین حالت دو شخص وجود دارد (صاحبان سگ‌ها) که تلاش برای شکستن دعوا می‌کنند. افراد دیگر باید عقب بایستند و فاصله خود را حفظ کنند. در اینجا ما به بررسی چند روشی که تنش دعوا را کاهش و موجب جدا شدن سگ‌ها از یکدیگر می‌شود، می‌پردازیم:

اسپری: اگر این امکان وجود داشت، به طرف صورت سگ‌ها آب بپاشید (به خصوص در قسمت چشم‌ها و بینی، در صورتی که سگ‌ها بسیار پرخاشگر بودند). سطل یا بطری پر از آب معمولا تاثیر کمتری دارند اما ارزش امتحان کردن دارند. اسپری فلفل گاهی اوقات جواب می‌دهد، اما گاهی نیز با افزایش خشم سگ‌ها، دعوا را خشن‌تر می‌کند. در هر حال اسپری فلفل ممکن است صدمات جدی به چشم‌های سگ، پوست و … وارد نماید. بعضی منابع توصیه به استفاده از خاموش کننده آتش در صورت سگ‌ها کرده‌اند! با این حال این مواد شیمیایی نیز می‌توانند به سگ‌ها (و مردم) صدمات جدی وارد کنند.

صداها: صدای شیپور هوا (شیپور قدرتمندی که به وسیله هوای فشرده شده تولید صدا می‌کند) یا صدای کوبیده شدن در ممکن است برای سگ‌های در حال دعوا تکان دهنده باشد و در نتیجه آن شور و حرارت دعوا از بین برود. با این حال در دعواهای شدید احتمال دارد اثر آنچنانی نتواند داشته باشد. فریاد و جیغ به ندرت کار می‌کند و معمولا اثری مخالف دارد و دعوا را شدت می‌بخشد.

به صورت کلی، صدا بهترین روش برای شکستن دعوا نیست. با این حال، اگر تصمیم به امتحان این روش گرفتید به یاد داشته باشید که صداهایی با فرکانس بالا تاثیر بهتری خواهند داشت.

اشیا: پرتاب یک پتوی سنگین روی سگ‌های در حال دعوا ممکن است تمرکز آن‌ها را به هم زده و به پایان دعوا کمک کند. استفاده از یک چتر بلند و باز کردن آن بین سگ‌ها گاهی اوقات موفقیت آمیز بوده است (اطمینان یابید که چتر به اندازه کافی بلند است تا دست‌های شما وارد دعوا نشوند). همچنین گذاشتن اشیایی مانند صندلی یا سبد روی سگ‌ها ممکن است به جدا شدن آن‌ها از یکدیگر کمک کند. با این حال مانند بسیاری از توصیه‌های دیگر، در صورتی که دعوا شدید باشد احتمال موفقیت آن پایین می‌آید.

دخالت فیزیکی: این روش برای متوقف کردن دعوا معمولا خطرناک ترین راهکار ممکن است، به خصوص اگر به طور اشتباه انجام شود. به یاد داشته باشید، هیچگاه نباید میان دعوای دو سگ خود را قرار دهید. با این حال، بعضی متخصصان کشف کرده‌اند که راهی با امنیت بالاتر برای جداکردن سگ‌ها وجود دارد. این روش تنها در صورتی کار خواهد کرد که دو فرد بالغ برای مداخله وجود داشته باشند (بهتر است این افراد صاحبان سگ‌ها باشند).اگر بیشتر از دو سگ با یکدیگر درگیر شده‌اند، به ازای  هر سگ یک شخص باید وجود داشته باشد. نحوه انجام آن به صورت زیر است:

(در شرایطی که یکی از سگ‌ها یا هر دو سگ آرواره‌های خود را آزاد نمی‌کنند، ما توصیه‌هایی مبنی بر فشردن رباط قفسه سینه یا استفاده از  وسایلی که بر همین منظور ساخته شده‌اند شنیده‌ایم. این روش‌ها شاید در بعضی موارد مفید باشند با این حال احتمال ایجاد جراحت برای سگ‌ها را زیاد می‌کنند و بهتر است توسط افراد حرفه‌ای انجام شوند.)

هر شخص باید به آهستگی به سگ مورد نظر از پشت نزدیک شود. به طور همزمان، هر شخص باید محکم پاهای عقب سگ خود را گرفته و به سمت عقب برود (مثل چرخ دستی). همزمانی این موضوع برای سگ‌ها اهمیت زیادی دارد. اگر یکی از سگ‌ها روی دیگری قرار گرفته است، ابتدا باید او به سمت عقب کشیده شود و سگی که افتاده به محض بلند شدن باید عقب کشیده شود.

در فاصله‌ای دورتر از سگ‌های دیگر، شخص به سرعت شروع به چرخیدن در یک جهت کند. به این شکل که سگ مجبور به استفاده از پاهای جلوی خود برای حفظ تعادل شود. اگر شما متوقف شوید سگ شانس این را خواهد داشت که بچرخد و شما را گاز بگیرد.

در همین حال که به سمت عقب و در یک دایره می‌چرخید، سگ را وارد یک محیط بسته‌تر کنید (ترجیحا مکانی که سگ دیگر از آن‌جا دیده نشود). اگر چنین مکانی در نزدیکی شما نیست این حرکت را آن قدر ادامه دهید تا سگ به حدی آرام شود که بتوانید افسار او را ببندید.

اگر تنها هستید، این روش توصیه نمی‌شود. چرا که سگ دیگر شما را دنبال خواهد کرد. اگر یکی از سگ‌ها دچار صدمات جدی شده است و سگ دیگر روی او قرار گرفته است، می‌توانید از این روش برای جدا کردن سگ بالایی استفاده کنید. با این حال این کار، ریسک خودش را دارد.

به یاد داشته باشید که امنیت شما، در اولویت قرار دارد. به محض این که سگ‌ها از یکدیگر جدا شدند، باید در اتاق‌های مجزا یا حتی بهتر، در محفظه‌های مناسب خودشان قرار گیرند. حتی اگر جراحات آنان جزئی به نظر می‌رسد، تماس فوری با دامپزشک بسیار اهمیت دارد. سگ باید به طور دقیق معاینه شود چرا که صدمات حاصل از گاز گرفتی سگ‌ها معمولا توسط چشم آموزش ندیده قابل مشاهده نمی‌باشند. همچنین در مورد نحوه دعوای سگ‌ها، مطالعه داشته باشید. به یاد داشته باشید بهتر است بدانید که دعوای سگ‌ها چه زمانی اتفاق می‌افتد تا بتوانید از آن پیشگیری کنید.

Eghbali

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0