ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

نکاتی برای آموزش گربه ها

دسته بندی ها : تربیت و آموزش, گربه ها 22 آذر 1399 petbarg

گربه، توپ را بگیر! روزنامه را بیار! حواست به فریزبی باشه! این موارد به احتمال زیاد فرمان‌هایی نیستند که گربه شما شانس موفقیت بالایی در انجام دادن آن‌ها داشته باشد. گربه‌ها معمولا نسبت به این نوع آموزش‌ها خیلی پذیرنده عمل نمی‌کنند.

با این حال عدم تمایل گربه به انجام برخی  فرمان‌ها، دلیل بر این نمی‌شود که گربه‌ها اصلا توانایی آموزش دیدن ندارند. این کار کاملا انجام شدنی است و در این فرآیند گربه ها به عضوی دوست داشتنی‌تر از خانواده نیز تبدیل خواهد شد.

آموزش استفاده درست از جعبه خاک یکی از بهترین مواردی است که می‌توانید تعلیم گربه را با آن شروع کنید.

آموزش استفاده از جعبه خاک

تعلیم گربه به استفاده از جعبه خاک کار دشواری نیست. گربه‌ها به طور ذاتی حیواناتی تمیز هستند و تمایل دارند که مدفوع خود را در خاک دفن کنند. برای آموزش گربه به استفاده از جعبه خاک مراحل زیر را طی کنید:

 • گربه و جعبه خاک تمیز و مناسبی (جعبه خاک بدون سقف) را در مکان محدود شده‌ای قرار دهید. مانند اتاقی کوچک در خانه.
 • اطمینان یابید که غذا و آب کافی در اختیار گربه باشد.
 • اگر گربه در خارج از جعبه خاک کار خود را انجام داده است، آن را به جعبه خاک انتقال دهید (شاید این کار برای شما ناخوشایند باشد اما بوی آن گربه را تشویق به استفاده از جعبه خاک خواهد کرد).
 • معمولا پس از طی یک یا دو روز بودن در مکان محدود شده، گربه عادت خواهد کرد که به طور مرتب از جعبه خاک استفاده کند.

در صورتی که گربه پس از گذشت چند روز باز هم از جعبه خاک استفاده نمی‌کند، این کار را امتحان کنید: پس از این که گربه غذای خود را خورد، او را در جعبه خاک قرار دهید و سطح خاک را به وسیله انگشتان خود کمی پراکنده کنید.

اگر بازهم گربه تمایلی به استفاده از جعبه خاک ندارد، از تمیز بودن خاک اطمینان حاصل کنید. اگر جعبه خاک پیش از این استفاده شده است آن را با جوش شیرین تمیز کرده و خاک جدیدی را در آن قرار دهید. همچنین به دلیل متفاوت بودن جنس خاک  و جعبه در برندهای مختلف، ممکن است برندی خاص برای گربه جذاب‌تر باشد و او را تشویق به استفاده از جعبه خاک کند. مکان جعبه خاک گربه نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

اگر هیچ یک از موارد مذکور جواب نداده است، با دامپزشک خود مشورت کنید. گاهی مشکلی که گربه دارد مانع استفاده او از جعبه خاک می‌شود.

آموزش رفتار

اگر گربه شما عملی را انجام می‌دهد که شما ترجیح می‌دهید از انجام آن صرف نظر کند، شانس بالایی وجود دارد که بتوانید او را تشویق به انجام ندادن آن کار کنید.

اما اول از همه باید بفهمید که دلیل این رفتار خاص گربه چیست. مطمئن باشید که پشت این عمل گربه، دلیل مناسب و قانع کننده‌ای (حداقل از نظر گربه!) وجود دارد.

اگر گربه به وسایل خانه چنگ می‌اندازد، این موضوع از غریزه او شکل می‌گیرد. او نیاز دارد که به چیزی چنگ بیندازد و یک الگوی رفتاری برای بقا است. بنابراین شانس این که به طور کامل او را از چنگ زدن منع کنید وجود ندارد. با این حال می‌توانید او را تشویق به چنگ زدن به وسایلی کنید که برای این کار مناسب هستند.

با استفاده از تکنیک تشویق مثبت، و عدم استفاده از مجازات، می‌توانید او را به سمت انجام کارهایی تمایل دهید که شما نیز با آن‌ها موافق هستید. اگر او را دعوا کنید، گربه دلیل این رفتار شما را متوجه نخواهد شد و تنها ترس از شما را یاد خواهد گرفت.

تایید نکردن خشونت

در صورتی که گربه گاهی در بازی رفتاری خشن از خود نشان داده و شروع به چنگ زدن یا گاز گرفتن می‌کند، می‌توان تا حدی این مشکل را نیز برطرف کرد.

هنگامی که در حال بازی با گربه هستید و او رفتاری خشن از خود نشان می‌دهد، صدای بلندی تولید کنید که او را از جا بپراند!. برای مثال دست‌های خود را به هم زده یا صدای هیس مانند بلندی از خود ایجاد کنید – هر صدایی که باعث شود او عملی را که انجام می‌داده است، متوقف کند و سپس از ادامه بازی با او صرف نظر کنید.

این کار را هر زمانی که گربه رفتاری خشن از خود نشان می‌دهد، تکرار کنید و گربه خواهد آموخت که رفتار نامناسب او باعث خواهد شد که بازی زودتر از زمان موعود به پایان برسد.

این که گربه حیوانی است که قابل آموزش دیدن نیست، تصور اشتباهی است. شما می‌توانید او را آموزش دهید تا به عضوی مهربان از خانواده شما تبدیل شود.

گربه‌ها حتی می‌توانند بعضی از ترفندهایی که معمولا به سگ‌ها آموزش داده می‌شود را نیز یاد بگیرند. برای مثال می‌توانید به او فرمان نشستن را آموزش دهید. با این حال همیشه سعی کنید که در ابتدا با آسان‌ترین آموزش‌ها و ترفندها شروع کنید و به یکباره سعی نکنید ترفند پیچیده‌ای را به او آموزش دهید.

منبع : petha

petbarg

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0