ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

پیر شدن سگ ها و پیامدهای آن

دسته بندی ها : سگ ها, سلامتی و بهداشت 27 آذر 1399 Eghbali

گاهی این سوال پیش می‌آید که با پیر شدن سگ چه انتظاراتی باید از آنان داشته باشیم؟ چه رفتاری از طرف سگ پا به سن گذاشته “طبیعی” است؟ آگاه بودن از تغییرات طبیعی که با پیرتر شدن سگ اتفاق می افتند به شما کمک خواهد کرد که بتوانید بین پیامدهای طبیعی و مشکلات غیر طبیعی که گاهی پیش خواهند آمد، تمایز قائل شوید.

سن پیر شدن در سگ ها؟

شیوه کلاسیک “یک سال انسانی برابر 7 سال سگ‌ها” راه آسانی برای محاسبه و ارتباط با سن سگ است، با این حال این شیوه دقیق‌ترین راه ممکن نیست. سگ‌های بزرگ (مانند گریت دین) در 6 الی 7 سالگی سالمند محسوب می‌شوند در حالی که نژادهای کوچکتر (مانند پودل) تا 10 سالگی سالمند محسوب نمی‌شوند. ما خود پودل‌های زیادی را دیده‌ایم که حدود سن 18 -20 سالگی را نیز داشته اند. همچنین تحقیقات نشان داده است که بعضی نژادها عمر بیشتری دارند.

برای محاسبه دقیق‌تر سن سگ خود به مقاله سن حیوان خانگی مراجعه نمایید.

به عنوان یک قانون کلی، سگی که 7 سال یا بیشتر سن دارد را باید تقریبا سالمند در نظر گرفت و مشورت با دامپزشک برای تشخیص بهترین سبک نگهداری برای سن او پیشنهاد می‌شود.

با پیر شدن سگ چه انتظاراتی باید داشت؟

همان طور که هر انسان با انسان دیگر متفاوت است، سگ‌ها نیز به طور فردی با یکدیگر تفاوت دارند. به صورت کلی با پیر شدن حیوان به موارد زیر توجه داشته باشید.

کندتر شدن:

شاید شما متوجه شده باشید که با پیر شدن سگ حرکات او نیز کندتر می‌شود. این مورد همیشه اتفاق نمی‌افتد با این حال به نحوه از خواب بیدار شدن، دراز کشیدن و استفاده او از پله‌ها توجه کنید. آیا هیچ سختی و تردیدی وجود دارد؟ آیا تغییر در آب و هوا (بارانی، ابری) شرایط را وخیم‌تر می‌کند؟

ورم مفاصل:

التهاب مفصل مشکلی عمومی در سگ‌های پا به سن گذاشته است به خصوص در نژادهای بزرگ. امکان رخ دادن در هر مفصلی وجود دارد با این حال معمولا در پاها، گردن، و پشت حیوان دیده می‌شود. داروهای مختلفی برای کمک و رفع ناراحتی در هنگام ورم مفاصل وجود دارد.

کم کاری تیروئید:

یکی از دلایل کند شدن حیوان کم کاری تیروئید است. یک اختلال هورمونی شایع در میان سگ‌ها. این مشکل به راحتی قابل تشخیص و رفع است.

تغییر رنگ اطراف صورت به خاکستری:

خاکستری شدن صورت سگ پیر

اکثر سگ‌ها این نشانه را در حدود سن 5-6 سالگی نشان می‌دهند با این حال در مواردی در سنین پایین‌تر نیز دیده شده است.

کاهش شنوایی:

آیا سگ شما به سختی از خواب بیدار می‌شود یا هنگامی که از پشت به او نزدیک می‌شوید به راحتی غافل گیر می‌شود؟ کم شدن قدرت شنوایی ممکن است دلیل آن باشد. در مورد کاهش شنوایی با افزایش سن، کار زیادی نمی‌توان انجام داد با این حال بررسی توسط دامپزشک برای رد کردن دیگر مشکلات احتمالی لازم است. بعضی دیگر از مشکلاتی که می‌توانند باعث کاهش شنوایی در سگ شوند عبارتند از: عفونت، رشد یا مسدود شدن گوش به هر دلیلی.

اگر سگ شما در حال تجربه کاهش شنوایی است، سعی کنید او را در برابر خطرات احتمالی مانند، ماشینها، کودکان و … محافظت کنید. سگ‌ها خود را با شرایط مختلف وفق داده و یاد می گیرند که از اشارات شما فرمان بگیرند.

چشمان ابری یا آبی مانند:

با بالا رفتن سن سگ، گاهی تغییر رنگ مایل به آبی در قسمت مردمک چشم آنان ایجاد می‌شود. این پدیده‌ای طبیعی است که با افزایش سن رخ می‌دهد و اصطلاح تخصصی آن Lenticular sclerosis نام دارد.در این عارضه معمولا بینایی تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد. این مشکل با آب مروارید متفاوت است. آب مروارید معمولا سفید و کدرمانند است و بینایی تحت تاثیر آب مروارید قرار خواهد گرفت. برای اطمینان سگ خود را به دامپزشک نشان دهید.

تحلیل ماهیچه:

با پیر شدن سگ ممکن است از دست دادن ملایم حجم ماهیچه‌ای، به خصوص در  پاهای عقبی دیده می‌شود. بعضی تحلیل‌های ماهیچه‌ای به خصوص در قسمت ماهیچه‌های سر و شکم، ممکن است بیماری های مانند masticatory myositis یا بیماری کوشین را نشان دهند. اطمینان یابید که در صورت مشاهده هر گونه از دست دادن ماهیچه در سگ، با دامپزشک خود مشورت نمایید.

Eghbali

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0